Taká menšia RPG (Role Playing Game) pre všetkých kreatívnych ľudí so štipkou fantázie a nevyplnenou kopou voľného času.
 
DomovCalendarFAQHľadaťZoznam užívateľovUžívateľské skupinyRegistráciaPrihlásenie

Share | 
 

 Čo to RPG vlastne je a pár základných pravidiel

Goto down 
AutorSpráva
C.V.O.K.
Admin
avatar

Počet príspevkov : 42
Points : 87
Join date : 20.05.2014

OdoslaťPredmet: Čo to RPG vlastne je a pár základných pravidiel   Ut máj 20, 2014 8:14 pm

ČO TO JE?

Hra na hrdinov alebo rolová hra (Role playing game, skr. RPG) je typ spoločenskej hry, pri ktorej sa hráči vžívajú do úloh imaginárnych osôb, alebo postáv, umiestnených do fiktívneho, alebo historického prostredia a snažia sa ako tieto postavy konať.


AKO SA HRÁ?


Je viacero možností, ako sa zoznámite s RPG. Buď budete len tichý účastník (nezainteresovaný čitateľ), alebo zapojíte vlastnú fantáziu a stane sa z Vás skvelý hráč. Ak chcete hrať spolu s nami, vedzte že to vôbec nie je ťažké.  Vytvoríte si vlastnú postavu, s charakteristickými vlastnosťami a ľubovoľnými črtami, dosadíte ju do deja a písaním príspevkov za jej osobu sa stanete súčasťou bájneho sveta Yontalcaron.
PÁR POJMOV A PRAVIDIEL

Rušenie RPG
Správny hráč RPG by si mal byť vedomý toho, kedy smie a kedy nesmie vstupovať do RPG iných postáv. Nie je na mieste, aby závidel a žiarlil na iných hráčov, že hrajú svoju rpg, že ho do nej neprizvali a že v nej nie je vítaný, preto je vrcholne neslušné rušiť ich RPG rôznymi poznámkami o ich hre, či vstupovať do ich rpg bez toho, aby sa s nimi dohodol. Takýto hráč totiž nemusí tušiť, akým smerom by sa daná rpg mala vyvíjať a kam sa chcú postavy pomocou nej dostať.
Týmto teraz nechceme povedať, že je zlé zapájať sa do roleplay iných postáv. Je však potrebné uvedomiť si, že to treba robiť s ich vedomím a až po oboznámení sa so situáciou.
Aj postavy hrajúce rpg musia vedieť, že od nich nie je pekné, ak hneď každého odbijú a nedovolia mu zapojiť sa, pretože nie je „vyvolený“. Tú trošku času na oboznámenie s rpg by si hráči niekedy mohli nájsť a dovoliť tak ostatným, aby sa sami rozhodli, či sa zapoja alebo nie

Metagaming
Ako účastník RPG máte prístup ku všetkým informáciám o ostatných postavách (z ich profilov, z ich roleplay). Všetko si to môžete prečítať a teda o tom viete VY. Vaša postava to však nevie! Metagaming vznikne, keď vy dáte svojej postave informácie, ktoré by za bežných okolností určite nevedela. Pokiaľ druhá postava iba píše, čo si myslí a nevysloví to (napr. *myslí si, že by bolo dobré, ak by začalo pršať*), vaša postava jej na to nemôže nič povedať, najprv by zrejme musela na toho druhého použiť legilimenciu alebo by musela vedieť čítať myšlienky. Ako metagaming vyzerá v RPG?

Danka: *Bože, to je ale krásny chlapec... pomyslí si, keď okolo nej prechádza Jožko*
Jožko: To si mohla povedať hneď, Danka, že sa ti páčim! Pôjdeme von??


Odkiaľ mohla rpg postava Jožko vedieť, na čo myslí Danka? Jedine tak, že si to majiteľ rpg postavy prečítal a nevydržal nevyjadriť sa. Zabudol však pritom na to, že Jožko nevie čítať myšlienky.


God-moding
Hrať roleplay je niečo podobné ako hranie v divadle. Predstavte si, že ste herci v nejakom predstavení. Hráte určitú postavu, ktorá spoločne s ostatnými hercami hrá scénku a navzájom si všímajú jeden druhého. Postava, ktorú hráte, pomáha dotvárať príbeh predstavenia a vďaka nej je to predstavenie ešte zaujímavejšie. Na javisku herec hovorí a hrá len to, čo má napísane v scenári. Nemôže povedať text svojho kolegu, alebo sa pohybovať namiesto neho bez toho, aby zmiatol obecenstvo a aj ostatných hercov.

To isté platí v roleplay. Nemôžete hovoriť a hrať namiesto svojich spoluhráčov. Môžete zacieliť a zoslať na niekoho kúzlo, môžete druhej postave položiť otázku alebo jej niečo povedať, ale nemáte žiadnu kontrolu nad tým, či kúzlo osobu trafí, alebo či vám ten druhý človek niečo odpovie. Takáto nesprávna roleplay, teda ovládanie konania ostatných rpg postáv sa v pravidlách nazýva  god-moding.

Ako god-moding vyzerá v rpg:

Postava Danka píše: *snažila sa nenápadne vojsť do Veľkej siene, ale aj tak si ju Anička a Jožko všimli a zakričali na ňu* Ahoj Danka! *rozhodla sa teda, že sa už nebude zakrádať a namierila k nim, lebo videla, že sa na ňu usmievajú* Ahojte! Môžem si prisadnúť? *hlavou kynula na voľné kreslo vedľa nich a Anička aj Jožko prikývli*


Ako by to vyzeralo zahrané správne? Rozdielne, čo poviete?

Danka: *snaží sa nenápadne vojsť do Veľkej siene*
Anička: *sediac Jožkovi na kolenách všimne si, ako sa Danka zakráda, tak na ňu zavolá* Ahoj Danka!
Jožko: *Aničkin pozdrav ho prinúti pozrieť sa smerom k Danke, tak ju tiež pozdraví* Ahoj!


Mary Sue
Začiatočníci v RPG často pripisujú svojím postavám schopnosti a vlastnosti, ktoré by určite nemali mať a taktiež hrajú nereálne RPG. V ďalších riadkoch si vysvetlíme, aké sú najväčšie chyby a omyly v RPG, ktorých sa musí každý jeden hráč vyvarovať. Musíte pochopiť, že vysvetlenie, kto je Mary Sue, nie je najľahšia úloha. O Mary Sue sa toho dá povedať strašne veľa, ale pokúsim sa spomenúť najdôležitejšie fakty. Mužská verzia Mary Sue sa nazýva Gary Stu. Výraz „Mary Sue“ pochádza z oblasti fanfiction. Medzi ostatnými postavami zvykne byť nenávidená a jej prítomnosť pri ich rpg neželaná a to z nasledujúcich príčin. Mary Sue sa často stáva romantickým predmetom záujmu hlavnej postavy, vždy bojuje a všetky boje vyhráva. Potom môže ale nemusí hrdinsky umrieť v náručí svojho milovaného (hlavnej postavy). A to všetko bez toho, aby si zničila účes, zlomila necht, zaprášila šaty alebo urobila čokoľvek zle. Takto je navždy zvečnená ako perfektná postava v príbehu. Mary Sue si myslí, že celý svet RPG sa točí okolo nej a ostatné postavy sú tu len od toho, aby sa jej podriaďovali. Mary Sue má potrebu stále prevyšovať a predstihnúť ostatných, aby ju obdivovali. Musí byť najmocnejšia, najinteligentnejšia, najvtipnejšia, najbezchybnejšia, najkrajšia a najsexi postava, ktorá bola kedy vytvorená pre svet RPG. Nikdy nekoná nesprávne. Ak je „zahnaná do kúta“, alebo sa ocitne v nebezpečnej situácii, ktorá by mohla pred ostatnými pokaziť jej perfektný charakter, z ničoho nič roleplay zastaví, aby sa z nej mohla vytiahnuť, zmeniť tému, a vyhnúť sa tak konfrontácii. Nakoniec sa snaží z tejto situácie vyjsť ako víťaz.
Mary Sue rada kazí a ničí roleplay niekoho iného (väčšinou hlúpymi komentármi alebo svojím vstupom do tejto roleplay, kde sa všetko snaží vziať na seba) a tiež rada ovláda ostatné postavy (god-moding) tak, aby konanie Mary Sue malo jej vytúžené efekty.
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi http://jednoducho-cvokhaus.blog.cz
 
Čo to RPG vlastne je a pár základných pravidiel
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Yontalcaron-2 :: Úvodom-
Prejdi na: